Průběh ošetření

Ošetření se provádí v oblečení, tudíž je dobré vzít si s sebou pohodlné věci na převlečení. Ošetření trvá 90 minut, začíná se úvodním rozhovorem, akupresurní ošetření trvá 60 minut, na závěr má klient čas na relaxaci a případné dotazy.

Můžu před ošetřením jíst?

Před ošetřením je dobré se najíst, ne však nic těžkého a maximálně hodinu před návštěvou terapeuta.

Jak často je dobré ošetření absolvovat? V jakém rozmezí?

Znatelné výsledky je možné pozorovat už po prvním ošetření. Výší změny se dostavují zhruba po třetím ošetření. U každého je to však individuální a záleží, jak dlouho člověk problémy má a také jaké jsou povahy. V akutních případech je dobré přijít jednou za 10 – 14 dní, obvyklá doba mezi ošetřením je pak 3 týdny.

Můžu přijít, když mám menstruaci? Když jsem nastydlý? Co rakovina?

Menstruace není pro shiatsu žádná překážka, ba naopak shiatsu pomáhá s bolestivou a nepravidelnou menstruací. Pokud jste ve vrcholné fázi nachlazení, je lepší zůstat doma. Pokud nachlazení ale už ustupuje, termín ošetření nerušte a přijďte. Naopak vám uleví a nemoc odejde dříve. Shiatsu rakovinu nevyléčí, pokud je rakovina již ve stádiu, kdy chodíte na ozařování shiatsu se nedoporučuje. V případě, že je nádor již odstraněn, může vám shiatsu pomoci se po ozařování a léčbě vrátit zpět do běžného života. Rakovina má vždy nějakou příčinu jako každá nemoc, proto nezanedbávejte své tělo a dělejte vše pro to, aby jste nedošli až do tohoto stádia.

Můžou i těhotné?

Pokud čekáte miminko určitě se shiatsu nebojte. Shiatsu je šetrná technika a v rukou zkušeného terapeuta vám neublíží. Shiatsu pomáhá zklidnit plod, pomáhá také s laktací atd. Obecně je lepší přijít až po prvním trimestru.

Můžu přijít na shiatsu, když beru léky? Např. antidepresiva?

Užívaní léků u ošetření shiatsu nevadí. Pokud např. berete léky a na bolesti, vysoký  krevní tlak, cukrovku, antidepresiva atd., shiatsu vám může pomoci ke snížení dávek léků případně se váš zdravotní stav zlepší natolik, že léky vysadíte úplně. Záleží jak dlouho léky užíváte a jak je zdravotní stav vážný. Čím dříve začnete svůj problém řešit, tím rychlejší může být vaše uzdravení. Podotýkám, shiatsu terapeut není léčitel, jen s vlastní vůli a chtíčem dosáhnete nejlepších výsledků.

Mám s sebou brát nějaké lékařské zprávy?

Lékařské zprávy nejsou potřeba, na začátku probíhá úvodní rozhovor s klientem, kde se vás terapeut ptá na veškeré akutní či chronické potíže, ať už fyzické či psychické. Shiatsu má vlastní diagnostiku, díky které terapeut ošetří, co je v danou chvíli pro tělo dostupné a důležité.

Má shiatsu vedlejší účinky? Je potřeba po ošetření dodržovat nějaká speciální pravidla (odpočinek, dieta?)

Po ošetření je dobré odpočívat a najít si čas sám pro sebe. Shiatsu doznívá pár hodin, max 1-2 dny. U někoho dojde k úlevě, cítí se jako “znovu zrozený”, je plný energie a elánu. Jiný klient zase bude unavený, bude se cítit jako po operaci (shiatsu je taková operace bez anestézie), někdo muže být vzteklý, naštvaný, někdo bude cítit smutek nebo naopak radost atd. Po ošetření se tělo začíná čistit, můžeme se začít více potit, rozbolí nás hlava, objeví se horečka, průjem, přijde na nás velká únava, vše je přirozený proces a není třeba se ničeho bát. Mohou se zhoršit příznaky naši nemoci popřípadě se objeví nemoc, která nebyla poradně vyléčena, ale ani v tomto případě se toho neobávejte. Tento efekt trvá pár hodin, maximálně den dva.

 

Co se může dít po ošetření? Budu schopný řídit, jít do práce?

Jak jsem již zmiňoval na každého člověka bude shiatsu působit jinak. Vždy odejdete po svých ať už MHD či autem nebo pěšky. Doporučuji si po ošetření spíš nic naplánovat a jít domu odpočívat. Shiatsu nás přivádí k sobě samým, mnohdy chceme mít klid a být jen sami se sebou. Z vlastní zkušenosti vím, když si klient objedná po shiatsu hodinu cvičení a nebo fitness mnohdy na to pak nemá náladu.

Bolí to?

Shiatsu samo o sobě nebolí. Bolí nás tělo, které tak dlouho zanedbáváme a nestaráme se o něj. V těle dochází ke stagnaci energie, která vytváří napětí a jeho uvolňování není vždy příjemné. To samé platí o svalech, pokud máme stažené svaly, ucítíte napětí, které je třeba uvolnit, aby mohla energie proudit po celém těle.

© 2018 Dalibor Boháč,  www.daliborbohac.cz