Co je shiatsu?

Shiatsu je technika celostní medicíny, která nám pomáhá skrze meridiány (energetické dráhy) aktivovat samoléčebné procesy v těle. Shiatsu v japonštině znamená “tlak prsty”. Ošetření se provádí na futonu (bavlněná podložka), která je položena na zemi. Proč zrovna ošetřeni na zemi? Je to velice důležité. Shiatsu je práce s energií, kdy je důležité, aby klient a terapeut, byli oba už od začátku, na stejné úrovni. To je základem „uzdravujícího setkání“. Terapeut využívá rezonance mezi svým energetickým polem a polem klienta k tomu, aby aktivoval sebe uzdravující schopnosti klienta a posílil tím účinky ošetření. Shiatsu samotné je velice kontaktní a během celého ošetřeni dochází k propojení skrze dotek. Během shiatsu používáme techniky protahovaní, rotace v kloubech atd. Při ošetřeni dáváme tělu impulzy skrze akupresurní body, které aktivují samoléčebné procesy těla.

Praktik není léčitel, neléčí. Jen aktivuje samo ozdravné procesy. Vyléčit se může jen člověk sám, tím, že impulzy ošetření využije a změní své myšlení, životní styl, atd. – tzn. příčiny své nemoci.

 

Proč je shiatsu v dnešní době potřeba více než dříve?


S narozením přichází bolesti. Rostou nám zoubky, kosti a celý vývoj a růst je bolestivý. Stejně tak i stárnutí. Během dětství a dospívání  navíc mnozí z nás procházejí nelehkými situacemi jako například šikana ve škole, nerovnováha mezi sourozenci, hádky a rozvody rodičů, kamarádi se na nás povyšuji a my se stahujeme do sebe. Děláme to intuitivně, chráníme se před vnějším světem. Ani dospělost není jednoduchá. V prací zažíváme spoustu stresu, tlaku a všechny tyto věci v nás rostou, až z toho může vzejít únava, strach, stres, vyčerpanost a dokonce i nemoc. Stejně tak i zkušenost s úmrtím blízkých může být pro mnohé nelehká zkušenost. Shiatsu zvědomuje naše tělo, ukazuje nám, kde se v životě díky těmto špatným zkušenostem “usazuji nečistoty” a my je díky této technice navíc můžeme pročistit a vyhodit z těla ven. Lidský dotek má silné účinky, lidé i zvířata odjakživa mají rádi dotyk, obětí a kontakt jeden s druhým. V dnešní době jsme zahleděni sami do sebe s místo objímaní a dotýkání se jeden druhého, máme v ruce v telefony a energie jde na zmar. Lidem chybí dotek, láska, otevřené srdce a soucit.

S čím shiatsu pomáhá?

Shiatsu je výborné i jako prevence! Když cítíme nerovnováhu. Obecně je důležité přijít včas. Čím dřív člověk přijde, tím má tělo větší sílu a dokáže si s nerovnováhou pomoci samo. Později je to těžší….ale ne nemožné.

Shiatsu nám pomáhá také s psychickými problémy. Obzvlášť v dnešní době trpí mnoho lidí stavy deprese. Západní medicína je v našem světě velice důležitá a máme si jí vážit, bohužel nám nedokáže pomoci úplně se vším. Mnoho lidí bere léky a často zbytečně. Lékaři předepisují antidepresiva skoro na vše a bez příčiny. Lidé jsou pak “utlumení”, ale příčina psychických problémů zůstává nadále přítomná. Shiatsu nám pomáhá tyto příčiny zvědomit a díky tomu se jich můžeme zbavit a tím i léků, které bereme.

Shiatsu nám pomáhá konkrétně při:

Únavě, stresu, bolestech hlavy, břicha, migrénách, bolestech zad, svalů, kloubů, zánětech, kožních problémech, depresích, úzkostech, impotenci, menstruačních problémech, křečích, astmatu, alergiích, neklidu, nespavosti, nedostatku sebedůvěry, pískání v uších, tinitus, hemeroidy, chronická zácpa, pálení při močení, křečových žilách, bolestech na prsou atd.

 

Vedlejší účinky

Shiatsu nemá žádné vedlejší účinky. Klienti se po ošetření mohou ovšem cítit všelijak. Někdo bude veselý, bude se cítit uvolněně a svobodně, jiný klient ovšem může být smutný, vzteklý, bude mu těžko, objeví se horečka, průjem, nevolnost. Často také, pokud máme nějakou nedoléčenou nemoc, zdravotní problémy, příznaky se mohou na pár dní zhoršit. Není to však nic vážného, ba naopak naše tělo se čistí a nečistoty z těla odchází ven. Ošetření doznívání několik dní až týden.

 

Historie

Dějiny shiatsu sahají k počátkům čínské medicíny a používalo se ještě dříve, nikoli ovšem pod svým současným označením. Shi-atsu v japonštině znamená „tlak prsty“ a poprvé se objevil až v roce 1915. Mezi tradiční japonské léčitelské směry, na které shiatsu navazuje a s nimiž je spojováno, patří metoda seitai, která využívá rezistenční techniky a protahování, seikotsu, jež se vyvinulo z technik na rovnání kostí, kenkujutsu, v němž se tělo vyrovnává ošetřením hlavy atd….

V jistém slova smyslu jsou všechny druhy masáží staré jako lidstvo samo a možná ještě starší. Masáže jsou jakýmsi společným lidským dědictvím, neboť lidé se stejně jako celá řada dalších živočichů od nepaměti věnují zkrášlování, hlazení a utěšování pomocí doteku. Technika stlačování určitých bodů a linií na těle je ovšem spjata především s Asií. Říká se, že mnich Bodhidharma přinesl na svých cestách toto učení z Indie do Číny, kde šířil budhismus. Bodhidharma hlásal, že v cestě k osvícení by se nemělo zanedbávat cvičení těla a mysli. Pro praktikování shiatsu platí totéž, shiatsu nemůže dělat každý, je důležité, aby terapeut byl klidný, pevný,  a měl čistou mysl. Tak jako slepý nenaučí druhé vidět, tak terapeut, s temnou mysli nemůže chtít uzdravovat druhé lidi.

Historici zabývající se čínskou medicínou vděčí za mnoho svých objevů studiu tradiční čínské medicíny v Japonsku. V době, kdy v Číně vládly dynastie Suej a Tchang, byl proud čínské kultury do Japonska velmi silný. V Japonsku se díky pozdějšímu sklonu k izolacionismu v období Edo dochovala v modifikované podobě většina toho, co se v Číně v pozdější době ztratilo nebo změnilo. Japonský národ se bez plnohodnotného kontaktu se zbytkem světa na téměř dvě staletí zahleděl sám do sebe. Výsledkem je kultura charakteristická svým zaměřením na dokonalost a detail. Jedním z důsledků období izolace je také to, že vyšetření pohmatem celého těla zůstalo v Japonsku důležitou součástí lékařské výbavy.

© 2018 Dalibor Boháč,  www.daliborbohac.cz