Shiatsu

Co je shiatsu?

Shiatsu v japonštině znamená „tlak prsty“. Během shiatsu používáme nejen tlaku prstů, dlaní a loktů, ale i protahovaní, rotace a znalost akupunkturních bodů. V shiatsu se soustředíme na práci se životní sílou/ vitalitou. Životní síla v našem těle koluje pomocí systému cest, které se označují jako meridiány. V shiatsu se proto nevěnuje pouze uvolňování svalů a vazů, ale skrze meridiány a akupunkturní body pracujeme s vitální silou svého těla, pomocí které ovlivňujeme fungování všech orgánů. Shiatsu tak nepředstavuje masáž, ale spíše techniku celostní medicíny.
Existuje řada vědeckých studií prokazující účinnost této techniky. V řadě států je shiatsu uznáváno jako nedílná součást zdravotnického systému a tuto službu zde najdete běžně ve zdravotnických zařízeních.

Kdy přijít na shiatsu?

Shiatsu je výborné i jako prevence! Když cítíme nerovnováhu. Obecně je důležité přijít včas. Čím dřív člověk přijde, tím má tělo větší sílu a dokáže si s nerovnováhou pomoci samo. Později je to těžší….ale ne nemožné. Shiatsu nám pomáhá také s psychickými problémy. Obzvlášť v dnešní době trpí mnoho lidí stavy deprese.
Západní medicína je v našem světě velice důležitá a máme si jí vážit, bohužel nám nedokáže pomoci úplně se vším. Mnoho lidí bere léky a často zbytečně. Lékaři předepisují antidepresiva skoro na vše a bez příčiny. Lidé jsou pak “utlumení”, ale příčina psychických problémů zůstává nadále přítomná. Shiatsu nám pomáhá tyto příčiny zvědomit a díky tomu se jich můžeme zbavit a tím i léků, které bereme.

Kdy shiatsu pomáhá?

Shiatsu pomáhá při únavě, stresu, bolestech hlavy, břicha, migrénách, bolestech zad, svalů, kloubů, zánětech, kožních problémech, depresích, úzkostech, impotenci, menstruačních problémech, křečích, astmatu, alergiích, neklidu, nespavosti, nedostatku sebedůvěry, pískání v uších, tinitus, hemeroidy, chronická zácpa, pálení při močení, křečových žilách, bolestech na prsou atd.

Vedlejší účinky

Shiatsu nemá žádné vedlejší účinky. Klienti se po ošetření mohou ovšem cítit všelijak. Někdo bude veselý, bude se cítit uvolněně a svobodně, jiný klient ovšem může být smutný, vzteklý, bude mu těžko, objeví se horečka, průjem, nevolnost. Často také, pokud máme nějakou nedoléčenou nemoc, zdravotní problémy, příznaky se mohou na pár dní zhoršit. Není to však nic vážného, ba naopak naše tělo se čistí a nečistoty z těla odchází ven. Ošetření doznívání několik dní až týden.