Shiatsu

Co je shiatsu?

Shiatsu je technika celostní medicíny, která nám pomáhá skrze meridiány (energetické dráhy) aktivovat samoléčebné procesy v těle. Shiatsu v japonštině znamená “tlak prsty”. Ošetření se provádí na futonu (bavlněná podložka), která je položena na zemi. Proč zrovna ošetřeni na zemi? Je to velice důležité. Shiatsu je práce s energií, kdy je důležité, aby klient a terapeut, byli oba už od začátku, na stejné úrovni. To je základem „uzdravujícího setkání“.
Terapeut využívá rezonance mezi svým energetickým polem a polem klienta k tomu, aby aktivoval sebe uzdravující schopnosti klienta a posílil tím účinky ošetření. Shiatsu samotné je velice kontaktní a během celého ošetřeni dochází k propojení skrze dotek. Během shiatsu používáme techniky protahovaní, rotace v kloubech atd. Při ošetřeni dáváme tělu impulzy skrze akupresurní body, které aktivují samoléčebné procesy těla.
Praktik není léčitel, neléčí. Jen aktivuje samo ozdravné procesy. Vyléčit se může jen člověk sám, tím, že impulzy ošetření využije a změní své myšlení, životní styl, atd. – tzn. příčiny své nemoci.

Kdy přijít na shiatsu?

Shiatsu je výborné i jako prevence! Když cítíme nerovnováhu. Obecně je důležité přijít včas. Čím dřív člověk přijde, tím má tělo větší sílu a dokáže si s nerovnováhou pomoci samo. Později je to těžší….ale ne nemožné. Shiatsu nám pomáhá také s psychickými problémy. Obzvlášť v dnešní době trpí mnoho lidí stavy deprese.
Západní medicína je v našem světě velice důležitá a máme si jí vážit, bohužel nám nedokáže pomoci úplně se vším. Mnoho lidí bere léky a často zbytečně. Lékaři předepisují antidepresiva skoro na vše a bez příčiny. Lidé jsou pak “utlumení”, ale příčina psychických problémů zůstává nadále přítomná. Shiatsu nám pomáhá tyto příčiny zvědomit a díky tomu se jich můžeme zbavit a tím i léků, které bereme.

Kdy shiatsu pomáhá?

Shiatsu pomáhá při únavě, stresu, bolestech hlavy, břicha, migrénách, bolestech zad, svalů, kloubů, zánětech, kožních problémech, depresích, úzkostech, impotenci, menstruačních problémech, křečích, astmatu, alergiích, neklidu, nespavosti, nedostatku sebedůvěry, pískání v uších, tinitus, hemeroidy, chronická zácpa, pálení při močení, křečových žilách, bolestech na prsou atd.

Vedlejší účinky

Shiatsu nemá žádné vedlejší účinky. Klienti se po ošetření mohou ovšem cítit všelijak. Někdo bude veselý, bude se cítit uvolněně a svobodně, jiný klient ovšem může být smutný, vzteklý, bude mu těžko, objeví se horečka, průjem, nevolnost. Často také, pokud máme nějakou nedoléčenou nemoc, zdravotní problémy, příznaky se mohou na pár dní zhoršit. Není to však nic vážného, ba naopak naše tělo se čistí a nečistoty z těla odchází ven. Ošetření doznívání několik dní až týden.